Ochroń swój e-biznes

Nowy REGULAMIN dla e-sklepu

Kontrakty, Obsługa prawna branży IT

SHS


Zadaj pytanie

- bez zobowiązań

Regulamin

Imię i nazwisko (wymagane):

Adres email (wymagane):

Zadaj pytanie:

 Realizacja w ciągu 24 godzin, cena + 50%

Dodaj załącznik nr 1:

Dodaj załącznik nr 2:
Klienci o nas:


Nowy LądCzy warto założyć spółke z o.o.?

Autor: Paweł Pułka

Opublikowano: 2014-07-21

Tytułem wstępu.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to współcześnie najchętniej wybierana forma z spośród wszystkich spółek prawa handlowego. Co skłania przedsiębiorców do korzystania z tej konstrukcji prawnej w prowadzeniu biznesu? Dlaczego ten rodzaj spółki jest bardzo korzystną opcją dla działalności gospodarczych prowadzonych zarówno w formie sklepów internetowych, jak i firm budowlanych? Na to pytanie postaramy się dać wyczerpującą odpowiedź w serii artykułów poświęconych korzyścią płynącym z prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kapitał zakładowy – ile to kosztuje?

W dalszym ciągu w świadomości wielu osób rozpoczęcie działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. wiąże się z poniesieniem „ogromnych” kosztów już na samym starcie. Nowi przedsiębiorcy często obawiają się pojęcia kapitału zakładowego, które właściwe jest tylko dla spółek kapitałowych, a nie występuje w ramach spółek osobowych. W ich wyobrażeniu stanowi on wielką sumę, która jest nienaruszalna i musi być gdzieś zdeponowana w celu zabezpieczenia przyszłych wierzycieli.
Nic bardziej mylnego! Minimalny kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi obecnie 5 000 zł. Jest to kwota stosunkowo niewielka, jeśli porównać ją z minimalnym kapitałem zakładowym spółki komandytowo-akcyjnej oraz akcyjnej (odpowiednio 50 000 zł. i 100 000 zł.). Ponadto kapitał zakładowy nie jest kwotą nienaruszalną, która musi być zdeponowana na koncie. Spółka może korzystać z tych pieniędzy w celu pokrywania wydatków. Tytułem przykładu ? spółka po uzyskaniu osobowości prawnej (wpisie do KRS) może za wpłacony kapitał zakupić majątek w postaci wyposażenia dla prowadzonego przedsiębiorstwa.

Sklep internetowy może być wkładem do spółki

Wspólnicy pokrywają kapitał zakładowy wnosząc do spółki wkłady. Wkłady te nie muszą mieć jedynie postaci pieniężnej. Mogą być nimi także tzw. aporty, czyli wkłady niepieniężne (np. różne prawa rzeczowe, prawa obligacyjne, prawa na dobrach niematerialnych). Stwarza to okazję do wniesienia do powstającej spółki takich wkładów, które już na samym starcie będą jej służyć jako wyposażenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tytułem wkładu wnieść do spółki np. komputer służący obsłudze sklepu internetowego, czy też towar przeznaczony do sprzedaży.
Ciekawym rozwiązaniem dla przedsiębiorców zamierzających prowadzić sklep internetowy w formie spółki z o.o. wydaje się być możliwość wniesienia do takiej spółki wkładu w postaci prawa do korzystania z istniejącego serwisu internetowego. Z jednej strony serwis taki jest domeną zarejestrowaną w jakimś rejestrze, a z drugiej jest on programem komputerowym i opracowaniem graficznym, czyli utworem w rozumieniu prawa autorskiego. W związku z tym może on być przedmiotem wkładu. Serwis WWW może stać się głównym obszarem działalności spółki, gdyż jest często bardziej rozpoznawalny niż sama spółka i przynosi jej wymierne korzyści finansowe.
Co więcej, tytułem wkładu można wnieść do spółki z o.o. całe przedsiębiorstwo, które wcześniej było prowadzone np. w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Takie przedsiębiorstwo, rozumiane jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmuje szereg różnych praw, takich jak wskazane wyżej oraz np. nazwa przedsiębiorstwa, własność nieruchomości i ruchomości, wierzytelności, koncesje, patenty, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wszystkie te prawa mogą być przeniesione do nowej spółki tytułem jednego wkładu, który w całości lub w znacznym stopniu pokryje kapitał zakładowy.
Jak widać powyżej, kapitał zakładowy i jego pokrycie wydają się być niewielkimi przeszkodami, które można w bardzo łatwy sposób pokonać. Korzyści płynące z prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. są zdecydowanie większe, niż trudności, które trzeba przezwyciężyć, aby w pełni korzystać z dobrodziejstw tej konstrukcji prawnej.Zobacz także

 • GOTOWE SPÓŁKI NA SPRZEDAŻ. Spółka z półki – jeszcze dziś możesz wystawić pierwszą fakturę w swojej nowej firmie! Oferujemy gotowe spółki z o. o. do sprzedaży od ręki. Dojeżdżamy do klienta na terenie całego województwa dolnośląskiego, Możemy umówić się z Tobą w naszym biurze we Wrocławiu lub Bolesławcu. Możemy także spotkać się w dowolnej kancelarii…
  Tags: spółki, spółka


 • Nazwa "spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" nie jest przypadkowa. Ta ograniczona odpowiedzialność, odnosi się do odpowiedzialności spółki za zaciągnięte przez nią długi. Otóż bardzo korzystnym rozwiązaniem dla wspólników takiej spółki jest to, że nie ponoszą oni odpowiedzialności za jej zobowiązania. Za długi odpowiada sama spółka całym swoim majątkiem, bez żadnych ograniczeń. Należy mieć na uwadze to,…
  Tags: spółki, spółka, to, o.o, działalności


 • Tytułem wstępu Od 1 stycznia 2012 r. przedsiębiorcy zakładający spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością mogą korzystać z dużego ułatwienia, a mianowicie z możliwości utworzenia sp. z o.o. w trybie S24, czyli skorzystania z tzw. "szybkiej ścieżki". Jak sama nazwa wskazuje, tryb S24 umożliwia nowym przedsiębiorcom założenie sp. z o.o. w bardzo krótkim czasie, który co do…
  Tags: spółki, o.o


 • Istota podwójnego opodatkowania Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (podatek CIT). Podatek ten płaci się od dochodów generowanych przez spółkę (stawka wynosi 19%). Suma pozostała po opodatkowaniu jest zyskiem spółki, który może być podzielony pomiędzy wspólników i wypłacony w formie tzw. dywidendy. Niestety, zysk wypłacany wspólnikom podlega…
  Tags: spółki, o.o, spółka

2 odpowiedzi na „“Czy warto założyć spółke z o.o.?””

 1. Specjalista pisze:

  Warto założyć spółkę z o.o., to ciekawa forma prawna, która nie wymaga dużych nakładów kapitałowych oraz umożliwia ograniczenie odpowiedzialności wspólników.

  • Radosław Owczarkowski pisze:

   Czasem warto, czasem nie ma potrzeby, ale zawsze warto wiedzieć jakie są plusy dodatnie i ujemne i mieć podstawę do podjęcia dobrej decyzji.

Dodaj komentarz

Dane firmy:

Doradztwo Prawne i Gospodarcze
ul. Turkusowa 52, Kruszyn
59-700 Bolesławiec

NIP: 612-158-04-71
REGON: 020312379

Kontakt:

tel./fax: 75 734 36 70

tel. 600 700 827, 509 835 503

kancelaria@twojeprawo.pl

channel_logos2 (1)

channel_logos2 (1)

 

Copyright © 2006-2019 Radosław Owczarkowski